NS-reizigerscollectief

Doel

Middel

Dit doel proberen wij te bereiken door:

Ledenvergadering

Op zondag 22 april vindt er een ledenvergadering plaats in het gebouw van de ASSV, spoor 2b, Centraal Station Amsterdam, aanvang: 14.00 uur. Op de agenda:

Spreekt u dit aan? Wordt dan lid.
Adres: Email:
ns_reizigerscollectief@hotmail.com, Tel. 020-419 3806, Mobiel: 06-29 557 681, Azartplein 165, 1019 PC Amsterdam

Terug naar artikel
Kader

Pamflet NS-reizigerscollectief 30 maart 2001

Reizigers steunen acties NS-personeel

Treinreizigers die zich hebben verenigd in het NS-reizigerscollectief steunen de acties van het NS-personeel.

De NS-directie weigert hardnekkig in te gaan op de wensen van het personeel. Machinisten en conducteurs proberen al een tijd de NS-top op andere gedachten te brengen. Het personeel heeft niet alleen bezwaar tegen het zogenaamde "rondje om de kerk". Het komt ook op voor de veiligheid van personeel en reizigers. De directie van de Spoorwegen draagt een zware verantwoordelijkheid voor het langdurige conflict met het personeel en de toenemende chaos in de treinen en op het spoor. Het is in het belang van de reizigers dat dit conflict zo snel mogelijk wordt opgelost. Het NS-personeel ziet acties nu nog als enige mogelijkheid om de directie op andere gedachten te brengen. Wij steunen deze acties en nemen eventuele overlast daarbij voor lief.

Privatisering

De afgelopen tijd heeft de NS allerlei verslechteringen doorgevoerd. Treinreizigers merken dat elke dag: gevaarlijk volle treinen in de spits, te weinig zitplaatsen, vertragingen, steeds minder service, te korte overstaptijden, toenemende onveiligheid op stations en in treinen, duurdere treinkaartjes, afschaffing van het avondretour, minder of helemaal geen kaartverkoop meer aan loketten. Minder onderhoud aan treinen, rails, seinen en wissels kunnen ook hier "Engelse toestanden" opleveren. Grote ongelukken zijn daarbij niet uit te sluiten.

Die verslechteringen zijn niet zomaar doorgevoerd. De belangrijkste oorzaak daarvan ligt in de privatisering van de Spoorwegen. Die is in gang gezet door het kabinet Kok en wordt nu rigoureus doorgevoerd door de NS-top. Het omlaag brengen van de kosten staat in dit privatiseringsproces voorop, ook al gaat dit ten koste van kwaliteit en veiligheid voor reizigers en personeel. Dit proces van privatisering is nog niet afgelopen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat er een Kernnet overblijft van zeer rendabele spoorlijnen. Bovendien wil de NS samen met bijvoorbeeld de KLM en eventuele andere - buitenlandse - partners een belangrijke speler worden op de Europese markt van hogesnelheids treinen. Vervolgens wil de NS naar de beurs. Dan zal er op de eerste plaats gewerkt moeten worden voor een stijgende beurskoers en zo hoog mogelijke uitkeringen voor de aandeelhouders. De belangen van reizigers en personeel komen vervolgens pas op de tweede of derde plaats.

Ander geluid

De leden van het NS-reizigerscollectief hebben zich de afgelopen weken in hoge mate geërgerd aan het optreden van organisaties als Rover, de ANWB en de Consumentenbond. In plaats dat zij de NS-directie op haar verantwoordelijkheid wijzen, vallen zij steeds het NS-personeel aan door de rechter te vragen de acties te verbieden. Afgelopen zaterdag besloot de rechter in Utrecht daar gelukkig geen gehoor aan te geven. Hij vindt dat het NS-personeel wel mag staken omdat er een "onwrikbaar conclict" is tussen dat personeel en de NS-directie.

Het NS-reizigerscollectief vindt het hoog tijd voor een ander geluid vanuit de treinreizigers. Daarom maken wij zowel binnen als buiten de rechtszaal duidelijk dat er ook treinreizigers zijn die wel achter de acties van het NS-personeel staan.

NS-reizigerscollectief

Kader